W nocy z 10/11 listopada br. łowickie Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zorganizowało Łowicki Promienisty Rajd Nocny Szlakiem Niepodległości. Rajd nawiązywał do historycznych wydarzeń, gdy w 1918 roku członkowie POW z miasta i okolicznych wsi przystąpili do rozbrajania Niemców w Łowiczu. Rajd został podzielony na cztery trasy, na które uczestnicy zostali przewiezieni autokarami do Kocierzewa, Łyszkowic, Julianowa i Zdun, skąd następnie pieszo wracali do miasta. Trasy wędrówki sięgały 13-16 km. W sumie w rajdzie uczestniczyło 178 osób, w grupach liczących około 40-50 osób. Grupy znajdowały się pod opieką kadry oraz przewodników PTTK, którzy na poszczególnych trasach wędrówki zapoznawali z miejscami pamięci. Wspólnie wędrowaliśmy i oddawaliśmy hołd Bohaterom walki o niepodległość i walki o jej utrzymanie przy wielu pomnikach, mogiłach i tablicach Powiatu Łowickiego i Łowicza. W sumie było to 14 takich miejsc. Gratulujemy wytrwałości, samozaparcia i pozytywnej energii.
Rajd miał na celu uczczenie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz integrację międzypokoleniową i środowiska turystycznego. Odbywał się w ramach zgromadzenia publicznego zarejestrowanego w Urzędzie Miasta. Ponadto dzięki wsparciu policjantów z KPP Łowicz na trudniejszych odcinkach zapewnione było dodatkowe zabezpieczenie. Grupy zakończyły wędrówkę po północy pod pomnikiem Synom Ziemi Łowickiej, gdzie złożono kwiaty, zapalono 100 zniczy ułożonych w biało-czerwoną flagę. Odśpiewano też hymn oraz przybliżono przebieg rozbrajania Łowicza. W pierwszej godzinie 100. rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada obecny był Burmistrz Miasta Krzysztof Jan Kaliński, który jak policzył „uczestnicy pokonali prawie tyle kilometrów ile wynosi lądowa granica Polski”.
W rajdzie licznie uczestniczyła młodzież ze szkół w Bratoszewicach, Domaniewicach, Mysłakowie oraz Szkoły Podstawowej nr 7 z Łowicza. Każdy z uczestników otrzymał elementy odblaskowe, specjalny certyfikat z okolicznościową pieczęcią, pocztówkę z komendantem Stefan Cieślakiem, który rozbrajał Łowicz w 1918 r. oraz znaczek rajdowy. Miłą niespodziankę sprawiło Stowarzyszenie Karino, którego pięciu jeźdźców konno przybyło na uroczystości. Dla grup szkolnych ufundowano pakiety edukacyjne zawierające publikacje książkowe m.in. o tematyce niepodległościowej. To było radosne i aktywne świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości. Dziękujemy wszystkim za miłe, ciepłe słowa podczas naszego Łowickiego Promienistego Rajdu Szlakiem Niepodległości Polski.
Dziękujemy za wspólne świętowanie Burmistrzowi Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu. Dziękujemy za poczęstunek ciastem na trasie wędrówki przez radnego Krzysztofa Janickiego oraz Mirosławę i Łukasza Piętów – to były niespodzianki poza ustaleniami rajdu, co tym bardziej cieszy. Podziękowania dla restauracji Powroty za gorącą herbatę i ciastka dla wędrowców. Dziękujemy też Stowarzyszeniu Karino. Podziękowania dla miasta Łowicz za wsparcie rajdu pakietami edukacyjnymi.
Osobne podziękowania kierujemy dla naszej kadry PTTK. Mamy nadzieję, że nasi przewodnicy przekazali dużą dawkę wiedzy o regionie i walce o niepodległość, a wspomagająca kadra członków PTTK pozwoliła bezpiecznie zorganizować i przeprowadzić rajd. Rajd odbył się dzięki Andrzejowi Słomskiemu, Katarzynie Zabost, Joannie Sałacie, Rafałowi Zabostowi, Katarzynie Skierskiej-Pięcie, Pawłowi Pięcie, Cecylii Cieszyńskiej, Michałowi Zalewskiemu, Agnieszce Walczak, Tomaszowi Cabanowi, Wojtkowi Królikowi, Marianowi Sianoszkowi, Katarzynie Tracz i Anecie Kryściak. Ponadto pomocą służyli i obecni byli inni członkowie PTTK Łowicz.
Rajd nie miałby tej oprawy i rangi gdyby nie wsparcie w ramach Małych Grantów 2018 Łowickiego Ośrodka Kultury oraz wsparcie Zarządu Głównego PTTK.
Tekst: ZK, zdj. T. Caban, K. Kryściak, P. Pięta