Tegoroczne Forum odbyło się w dniach 8-10 lutego 2019 r. Temat był niezmiernie ciekawy “NATURAlnie LAS – misja leśnika i przewodnika”. Forum zorganizował Oddział PTTK “Ziemia Sanocka” oraz Koło Przewodników w Sanoku, współorganizatorem była Komisja Przewodnicka ZG PTTK i Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK.
Inauguracja forum odbyła się w Sanoku. Pierwszy wykład o historii leśnictwa poprowadził Edward Marszałek, który swoją pozytywną energią, ekspresją i miłością do lasu w zahipnotyzował uczestników. Następnie Wojciech Jankowski przedstawił zagadnienia współczesnego leśnictwa. Następnie uczestnicy przejechali do Mucznego. W porze poobiedniej odbyły się dwa panele dyskusyjne dotyczące środowiska przewodnickiego: o szkoleniu i egzaminowaniu przewodników prowadzony przez Tomasza Simińskiego-Stanny oraz o nowatorskich formach pracy przewodnickiej moderowany przez Patrycję Czudak i Adama Nolberta. Na zakończenie dnia odbył się kulig z pochodniami i biesiada przy ognisku.
Kolejnego dnia kontynuowaliśmy spotkania edukacyjne, odbyła się prelekcja Jana Mazura o gospodarce leśnej. Kontynuując tematykę wykładu uczestnicy forum wzięli udział w zajęciach terenowych. Na szlaku znalazło się m.in. Centrum Promocji Leśnictwa, Pokazowa Zagroda Żubrów, kościół św. Huberta, plener serialu Wataha. W porze poobiedniej odbył się dalszy ciąg dyskusji panelowych z poprzedniego dnia.
Trzeciego dnia organizatorzy przeprowadzili zajęcia terenowe ścieżką przyrodniczo-historyczną Brenzberg, do miejsca największej zbrodni UPA dokonanej w Bieszczadach. W sierpniu 1944 r. w bestialski sposób dokonano tu tzw. “cichej zbrodni”, siekierami i widłami bandy UPA zamordowały tu 74 bezbronne osoby: leśników, księży, kobiety i dzieci. Miejsce tej zbrodni przez dziesiątki lat było nieznane, odkryte zostało dopiero na początku XXI wieku. Przed pomnikiem w miejscu leśniczówki Brenzberg uczestnicy forum zapalili znicze oraz zmówili krótką modlitwę. Po tej wycieczce nastąpiło podsumowanie i zakończenie forum. Dodatkową atrakcją tego dnia były odbywające się w Mucznem zawody w narciarstwie biegowym “Tropem Żubra”.
Forum poza dużą dawką fachowej wiedzy jest okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przewodnikami i integracji środowiska przewodnickiego. W sumie w IX Forum uczestniczyło ponad 100 przewodników z całej Polski m.in. Międzyzdrojów, Gdańska, Białowieży, Białegostoku, Giżycka, Olsztyna, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Sosnowca, Tarnobrzega, Rzeszowa, Przemyśla, Łodzi. Wśród uczestników była też dwuosobowa delegacja łowickich przewodników. Zażartować można, że przez trzy dni liczba mieszkańców osady Muczne wzrosła o ponad 300%, gdyż na stałe zamieszkuje tu około 30 osób.
Forum zorganizowane przez środowisko PTTK i koło przewodników w Sanoku było bardzo udanym i cennym doświadczeniem. Organizatorom należą się duże brawa. Patronat na tą ogólnopolską imprezą objęły: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Burmistrz Miasta Sanoka oraz Starosta Sanocki oraz lokalne media. Za rok jubileuszowe X Forum odbędzie się na Mazowszu. Przedstawicielami Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej działającego przy PTTK Oddział w Łowiczu byli: Joanna Sałata i Zdzisław Kryściak.
tekst: ZK, zdjęcia: JS, ZK, M. Kowalczyk, G. Gdesz, M. Szumny