Coroczne Śpiewogranie organizowane przez przewodników z PTTK Tychy tym razem zawitało do Wisły Czarne. Program Śpiewogrania przewiduje integrację, poznawanie regionu i górskie wędrówki. Pierwszy dzień to zwiedzanie zameczku prezydenckiego i kościółka na Zadnim Groniu. W siedzibie Prezydenta RP znalazł się wątek łowicki na klatce schodowej – plakat propagandowy Bożego Ciała w Łowiczu. Po zwiedzaniu dalsza wędrówka prowadziła 10 km górskimi szlakami przez Przełęcz Szarcula, Beskidek i Stecówkę, a dalej ścieżką edukacyjną pod Baranią Góra do kwatery – Willi Wisełka.
Kolejnego dnia odbył się wyjazd do Cieszyna i wędrówka szlakiem cieszyńskich archiwów i bibliotek historycznych. Uczestnicy spaceru zwiedzali kościół parafii ewangelickiej oraz muzeum i archiwum im. ks. Tschammera z wystawą o działalności cieszyńskich ewangelików. Kolejnym punktem była Książnica Cieszyńska, z historią zbiorów byłej biblioteki ks. Scherschnika i biblioteki współczesnej, z poznawaniem tajemnic konserwacji i renowacji książek zabytkowych, w tym inkunabułów sprzed 1500 r. Kolejne punkty to Biblioteka Naukowa Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz archiwum oo bonifratrów i cieszyński oddział Archiwum Państwowego w Katowicach. Był też spacer po Cieszynie szlakiem cieszyńskiego tramwaju, wizyta w cieszyńskiej Wenecji i na bulwarach Olzy. Było wzgórze zamkowe z rotundą romańską i rynek z zabytkową zabudową oraz ratuszem, na którym raz w roku powiewa łowicka flaga – w święto 10 pułku piechoty.
Niedziela to czas ciekawostek wiślańskich. Na początek była wizyta w Habsburskiej osadzie gospodarczej „U początków Wisły” z ekspozycją przyrodniczą, zielarską i historyczną. Kolejny punkt, to wizyta w willi „Zacisze”, najstarszej w Wiśle, stanowiącą w przeszłości dom biskupa. ewangelickiego Juliusza Burscha. Był on przyrodnim bratem łowickiego pastora Edmunda Burscha. Po willi oprowadzał nas prawnuk pastora. Ostatnim punktem była wizyta w Stolicy Pradziadków czyli Muzeum Kuchni Regionalnej, gdzie można było skosztować dań tradycyjnej kuchni: kapuśnicy, żebroczki czy robionych na płycie placków ziemniaczanych.
Jak przystało na Śpiewogranie każdy dzień kończył się długo w noc trwającymi śpiewami piosenek turystycznych, harcerskich, szant i pieśni z „Krainy Łagodności”. W wydarzeniu wzięło udział 30 przewodników z Polski, poza gospodarzami z Tychów byli uczestnicy z Częstochowy, Gryfina, Legnicy, Malborka, Rzeszowa, Wałbrzycha i Warszawy oraz czteroosobowa grupa z Łowicza. Śpiewogranie to również okazja do promocji Łowicza i regionu wśród osób związanych z branżą turystyczną, dlatego każdy z uczestników otrzymał kalendarz przekazany przez Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz pismo „Wędrownik” z Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK.
tekst: ZK, foto AK, ZK