
W weekend majówkowy 2025 r. członkowie KTK “Szprycha” wybrali się do przepięknej Doliny Baryczy. Na terenie Krajobrazowego Parku „Dolina Baryczy” znajduje się jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych.
Wyprawę rozpoczęli w Ostrowie Wielkopolskim, dokąd pojechali pociągiem. Pierwszym punktem naszej rowerowej podróży był Antonin. Tutaj podziwiali architekturę pałacu myśliwskiego, poznali historię rodu Radziwiłłów związanych z Antoninem oraz związku Fryderyka Chopina z tym miejscem. Udali się również do kaplicy grobowej Radziwiłłów oraz dowiedzieli się dlaczego część mogił tej zacnej rodziny znajduje się na zewnątrz kościoła. Po krótkim odpoczynku, wyruszyli w drogę. Już na samym początku zauważyli gęstą sieć szlaków rowerowych. Nasi cykliści pojechali Szlakiem Doliny Baryczy, minęli Odolanów i wjechali na obszar Stawów Milickich. Jadąc groblami do Rudy Milickiej na nocleg, obcowali z tamtejszą przyrodą i licznymi jej mieszkańcami. Natomiast wieczorem, kolację spożywali przy żabim koncercie. Pokonaliśmy 70 km.
Drugi dzień zaczęli od zwiedzania Milicza, gdzie na rynku znajduje się aleja gwiazd polskiej siatkówki. Następnie udali się na Ścieżkę Rowerową im. Ryszarda Szurkowskiego poprowadzoną trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Na trasie, atrakcją są dawne przestanki kolejowe, w których można odpocząć. Po dojechaniu do punktu docelowego – do Żmigrodu zwiedzili ruiny pałacu z XVII wieku. W drodze powrotnej skręcili na obiad do Rudy Sułowskiej, a skoro cały czas jechali Kolorowym Szlakiem Karpia po Dolinie Baryczy, na talerzu królowała ta właśnie ryba. Miłą niespodzianką było spotkanie znajomych z Łowicza i razem przejechali ostatni odcinek trasy. Tego dnia pokonaliśmy 85 km.
Kolejnego dnia postanowili uczcić pamięć jednego z legendarnych polskich kolarzy jakim był Ryszard Szurkowski. Pojechali do Krośnic, gdzie znajduje się muzeum Szurkowskiego, a na jednej ze szkół umieszczono mural z podobizną i osiągnięciami tego wybitnego kolarza. Przejechali się również Krośnicką Kolejką Wąskotorową i podziwiali rozbudowaną infrastrukturę, która przyciąga turystów w ten rejon Polski. Następnie udali się do Świebodowa, gdzie urodził się Szurkowski i przy pomniku zapalili znicz pamięci. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia było Muzeum Bombek w Miliczu. Po obejrzeniu kolekcji różnokolorowych i różnotematycznych bombek poszli do Galerii Druha Bolka. Druh Bolesław Zajiczek urodził się w 1930 roku i w wieku 21 lat w wyniku wybuchu granatu stracił obie dłonie i oko, lecz nie wykluczyło go to z aktywnego życia. Był wieloletnim działaczem harcerskim, organizatorem i przewodnikiem obozów wędrownych, rajdów, wycieczek, wziął udział m.in. w rowerowym Rajdzie dla niepełnosprawnych Dookoła Świata, działał na rzecz PTTK. Tego dnia przekręcili 45 km, a wieczorem udali się jeszcze na spacer wśród stawów.
Ostatni dzień pobytu w tym urokliwym zakątku Polski cykliści zaczęli od spaceru. Po śniadaniu wyruszyli w drogę powrotną do Ostrowa Wielkopolskiego. Tutaj zwiedzili Muzeum Miejskie, gdzie urzekła ich ekspozycja przedstawiająca dawne uliczki ze sklepami i zakładami usługowymi. Po dojechaniu pociągiem do Skierniewic, stwierdzili że do Łowicza wrócą „na kołach”.
Rowerowa Majówka w Dolinie Baryczy okazała się kolejnym udanym wyjazdem członków łowickiego klubu kolarskiego KTK “Szprycha”.
tekst: TW, zdjęcia: KTK “Szprycha”