16 grudnia 2016 r. odbyła się tradycyjna Wigilia członków oddziału PTTK w Łowiczu. Życzenia wszelkiej pomyślności oraz równie udanego „turystycznie” roku życzył wszystkim w imieniu zarządu prezes oddziału Adam Szymański. Wszyscy symbolicznie przełamali się opłatkiem, w serdecznej atmosferze składali sobie życzenia. Przy wspólnej biesiadzie były wspomnienia wydarzeń minionego roku i plany na rok 2017.
Obecny na uroczystości burmistrz Krzysztof Jan Kaliński przy tej okazji podziękował członkom PTTK za wiele inicjatyw: rajdów, spacerów zorganizowanych dla mieszkańców miasta oraz za propagowanie i przypominanie ważnych wydarzeń z dziejów miasta. Prezes oddziału przypomniał, że rok 2016 upłynął w łowickim PTTK pod trzema ważnymi rocznicami.
Po pierwsze był to Rok Cichociemnych w PTTK Łowicz ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej w 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych. W ramach obchodów zorganizowanych zostało kilka wyjazdów do miejsc zrzutów Cichociemnych na Ziemi Łowickiej oraz odbył się tradycyjny dwudniowy rajd Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej w rocznicę pierwszego oficjalnego zrzutu na ziemiach okupowanej Polski o pseudonimie „Ruction” w Czatolinie k. Łyszkowic.
80. rocznicę śmierci Anieli Chmielińskiej obchodziło koło przewodników, którego patronem jest właśnie Chmielińska. W ramach rocznicy odbyło się uroczyste nabożeństwo celebrowane przez bp. Andrzeja Franciszka Dziubę, Marsz Patriotyczny do grobu Anieli Chmielińskiej, gdzie omówiono jej działalność, złożono kwiaty i zapalono znicze. Członkowie PTTK licznie uczestniczyli też w otwarciu wystawy o Anieli Chmielińskiej w łowickim muzeum. Ponadto w listopadzie ukazała się publikacja „Aniela Chmielińska. Wybór artykułów. Przyczynek do biografii”.
PTTK Łowicz włączył się w obchody 880-lecia Łowcza. W ramach uroczystości odbył się Dzień Dziecka z PTTK i spacer z postaciami z historii miasta ubranymi w stroje z epoki, odbył się tez cykl dyżurów przewodnickich, podczas których co tydzień przewodnicy oprowadzali innym szlakiem tematycznym z dziejów Łowicza. Obył się też kolejny spływ szlakiem dwóch zamków z Łowicza do Sochaczewa, tradycyjnie nawiązujący do pierwszej wzmianki o Łowiczu w 1136 r. Dodatkowo miał miejsce też rajd rowerowy szlakiem rezydencji prymasowskich.