Jak co roku, przewodnicy łowickiego oddziału PTTK, zorganizowali dwa bezpłatne spacery po łowickich nekropoliach. XI edycja spacerów „Pokój ich cieniom…” były formą podziękowania mieszkańcom Łowicza i ziemi łowickiej za wsparcie X Kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowicki cmentarzy, jaką PTTK zorganizował w dniach 1-3 listopada 2019 r.
2 listopada 2019 r. po cmentarzu katedralnym oprowadzał przewodnik Zdzisław Kryściak, a 3 listopada, przewodnik Jacek Rybus. Oba spacery zgromadziły liczną grupę osób, zainteresowanych historią łowickich nekropolii. W każdym z nich wzięło udział ponad 70 osób. Przewodnicy nie tylko przybliżali historię łowickich nekropoli, ale również pokazali miejsca pochówków znamienitych Łowiczan.
Na cmentarzu katedralnym odwiedzono groby: Anieli Chmielińskiej założycielki muzeum PTK w Łowiczu, działaczki społecznej, zafascynowanej kulturą ludową Księżaków, autorki wielu prac o Księżakach m.in. „Księżacy i ich stój”, „Księżacy”, pierwsza kobieta będą ca Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Karola Rybackiego, działacza społecznego, literata, dziennikarza i założyciela pisma „Łowiczanin”, pierwszego prezesa PTK w Łowiczu. Kolejnym z odwiedzanych grobów było miejsce spoczynku Romana Hamasiewicza, łowickiego organisty i nauczyciela oraz jego córki Basi zmarłej w wieku 16 lat, Edwarda Biegańskiego, dyrektora łowickiego gimnazjum, zamordowanego w 1934 r. w Zduńskiej Woli oraz Kazimierza Drogoszewskiego, nauczyciela i entomolog, autora cennych prac o żądłówkach występujących w środkowej Polsce i jego żony Józefy, zasłużonej nauczycielki.
Dalsza część spaceru przebiegała na cmentarzu ewangelicko- augsburskim. W spotkaniu uczestniczył też pastor parafii Szymon Czembor. Tu przypomniano postać Leonarda Tetzlaffa, autora wielu cennych fotografii z dziejów miasta, m.in. unikatowych zdjęć z zagłady łowickich Żydów, Mieczysława Rosenbluma, przemysłowca i społecznika, związanego z teatrem łowickim, groby rodziny Reinecke i Schmidt, łowickich przemysłowców, działaczy społecznych, Mikołaja Berensa, inżyniera, komandora, współtwórcę polskich łodzi podwodnych. Odwiedzono też groby łowickich pastorów Stefana Stegmana i Adolfa Oppmana oraz pastorowej Charloty Schwartz, żony pierwszego łowickiego pastora Gustawa Schwartza. Pokazana też została niezmiernie ciekawą architektonicznie kaplicę grobową rodziny Johana Gottlieba Saxa oraz grób budowniczego powiatów łowickiego i sochaczewskiego Ferdynada Eichhorna, który m.in. projektował dwór w Alejach Sienkiewicza i Kaplicę cmentarza katedralnego. Ponadto podczas spaceru pokazany został odnowiony podczas ostatniej kwesty grób Jana Konopackiego oraz wcześniejsze m.in. Stanisława Lisickiego, Walentego Lilienheima i Władysława Frątczaka.
Na cmentarzu Świętego Ducha EMAUS groby: Rodziny Sawickich – rodzina ta aktywnie pracowała społecznie w parafii Świętego Ducha. Bracia: Jan, Antoni i Mateusz na rzecz kościoła Świętego Ducha przekazali m.in.część swojej ziemi na rozszerzenie cmentarza. Józefa Skorupskiego herbu Szeliga, byłego Naczelnika Poczty, Kawalera Orderu Św., Stanisława. Kupca Marcina Szyikowskiego, członka zarządu rewolucyjnego w Łowiczu, pobitego nahajkami przez kozaków na skutek donosu, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci (grób wyremontowany z pieniędzy kwesty PTTK). Władysława Tarczyńskiego działacza społecznego, założyciela i współorganizatora wielu instytucji i towarzystw w Łowiczu (czytelni ludowej, straży, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych); autor książek historycznych i religijnych. Kazimierza Tarczyńskiego, numizmatyka, pierwszego w kraju zbieracza materiałów do historii dzwonów, autora pracy „Historia dzwonów w Polsce”, właściciela fabryki fortepianów. Ks. Zbigniewa Skiełczyńskiego Honorowego Obywatela Miasta Łowicza, dr teologii, historyka, autora wielu publikacji historycznych związanych z Łowiczem i Ziemią Łowicką.
Kwatery znanej z połowy, koniec XIX i początku XX wieku licznej rodziny łowickich aptekarzy Szymanowskich, groby rodziny Hauszyldów. Antoniny z Domaniewskich Malinka, żony radcy kolegialnego, Antoniny Łobodzkiej i Julii Kazańskich z Bóhmów, żon urzędników rosyjskich. Ks. Stanisława Walichnowskiego proboszcza i dziekana parafii Świętego Ducha. Emila Balcera kupca i działacza społecznego, kolekcjonera książek i czasopism. W czasie I wojny światowej burmistrza Łowicza. Po śmierci Władysława Tarczyńskiego opiekuna muzeum. Grób Maurycego Klimeckiego radcy miejskiego, referenta szkolnictwa, społecznika, gorliwego patriota (grób wyremontowany z pieniędzy kwesty PTTK). Rodziny Kolaszyńskich, jednej z najzacniejszych rodzin mieszczańskich w Łowiczu, właścicieli przędzalni i farbiarni wełny. Grób Eugeniusza Konopackiego, urzędnika, działacza politycznego, burmistrza miasta Łowicza w latach 1945 – 1948. Rodzin Masztanowiczów i Niebudków, niezwykle zaangażowanych w tworzenie harcerstwa, działających w Armii Krajowej i w Szarych Szeregach. Odwiedzono także mogiły żołnierskie z I i II Wojny Światowej.
Na odwiedzanych grobach zapalono znicze pamięci. Kolejna kwesta i spacery z przewodnikiem po łowickich nekropoliach za rok.
Tekst: ZK, JR, zdj. Aneta Kryściak, Daniel Pastenaci