22 lutego 2020 roku łowicki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego rozpoczął obchody Roku Romualda Oczykowskiego w Łowiczu. Pierwszym wydarzeniem z całego cyklu imprez był spacer „Przechadzka po Łowiczu szlakiem Romualda Oczykowskiego”. Został on zorganizowany przez przewodników łowickiego PTTK z Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
Romuald Oczykowski to ważna postać w życiu miasta nad Bzurą, był on współzałożycielem m.in. Ochotniczej Straży Ogniowej w Łowiczu w 1879 roku, Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w 1908 roku, wpierał swoimi działaniami szpital św. Tadeusza i łowickie siostry bernardynki. Przede wszystkim kojarzony jest jednak jako księgarz, wydawca, literat, autor opracowań o regionie i najważniejszego z jego dzieł przewodnika „Przechadzka po Łowiczu”. W tym roku przypada 100. rocznica jego śmierci i 175. rocznica urodzin.
Spacer szlakiem Romulada Oczykowskiego poprowadzili przewodnicy Agnieszka Walczak-Caban i Zdzisław Kryściak. Wędrówkę rozpoczęli przed siedzibą PTTK na Starym Rynku. Tu przypomniana została postać bohatera spaceru, jego działalność w Łowiczu, związki z PTK. Następnie grupa około 50 osób od kamienicy do kamienicy poznawała watki związane z Oczykowskim. Pełnił on często funkcję przewodnika po Łowiczu, szczególnie w katedrze łowickiej. Przewodniczką wypraw krajoznawczych była też jego córka Maria. Uczestniczył w uroczystościach powitania m.in. Henryka Sienkiewicza w 1904 roku, arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego w 1913 roku. Pozytywną recenzję o jego „Przechadzce” napisał m.in. Józef Ignacy Kraszewski. Romuald Oczykowski w ramach swojej twórczości opisywał m.in. kościoły i ich ołtarze, zajmował się też zbieraniem wszelkich informacji o Łowiczu, regionie, kulturze ludowej, powyższe zagadnienia opisywał m.in. w „Wiśle”.
Miał nieocenione zasługi w ponownym sprowadzeniu sióstr bernardynek do Łowicza. Zakonnice usunięte w 1898 roku po 20 latach ponownie powróciły do miasta, Romuald Oczykowski prowadził z siostrami przebywającymi wówczas w Wieluniu szeroką korespondencję, załatwiał w ich imieniu formalności na miejscu. Trwałą pamiątką po dobrodzieju zakonu, zarazem formą podziękowania jest obraz Romualda Oczykowskiego umieszczony w części klauzurowej klasztoru. Stanowił on kanwę do jubileuszowego znaczka „Roku Romualda Oczykowskiego”.
W obchody jubileuszowe obok PTTK włączyło się wiele instytucji i stowarzyszeń m.in. Urząd Miejski w Łowiczu, biblioteki publiczne powiatowa i miejska, Łowicki Ośrodek Kultury, Muzeum w Łowiczu, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zapraszamy do śledzenia wydarzenia, tu jeszcze będzie się działo.
Tekst i zdjęcia: Koło Przewodników