10 września 2022 r. odbył się XIX rajd „Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty”. Jak co roku udaliśmy się do Kompiny aby oddać hołd poległym w kampanii wrześniowej 1939 r. Uczestnicy mieli do wyboru jedną z trzech tras.
Trasa piesza wiodła brzegiem Bzury, a jeszcze w Łowiczu na zbiegu ulic Warszawskiej i Nadbzurzańskiej, zapalono znicze pod pomnikiem harcerzy poległych podczas potyczki z żołnierzami niemieckimi we wrześniu 1939 r.
Cykliści udali się na cmentarz katedralny, aby oddać hołd dowódcy 10 Pułku Piechoty – Marianowi Krudowskiemu oraz zapalili znicze na cmentarzu wojskowym przy ulicy Listopadowej w Łowiczu. Uczestnicy krótszej trasy odwiedzili mogiły żołnierskie w Nieborowie i Bednarach. Pokonujący dłuższą trasę odwiedzili mogiłę zbiorową w Nowym Dębsku, gdzie był pierwotnie pochowany dowódca 3 Batalionu 10 Pułku Piechoty – Zygmunt Roszkowski oraz kwatery żołnierskie na cmentarzu parafialnym w Kozłowie Szlacheckim.
Główne uroczystości miały miejsce na cmentarzu wojennym w Kompinie, gdzie spoczywa najwięcej żołnierzy 10 Pułku Piechoty. Wartę zaciągnęli przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. W uroczystościach wzięli udział: burmistrz Miasta Łowicza – Krzysztof Jan Kaliński, wójt gminy Nieborów – Jarosław Papuga, proboszcz parafii Kompina – ks. Dariusz Gasiński, mieszkańcy gminy Nieborów. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy oraz modlitwie za poległych, wydarzenia września 1939 r. przypomniał komandor rajdu Adam Szymański. Zgromadzeni wysłuchali wiersza w wykonaniu członkini Łowickiego Uniwersytetu III Wieku.
Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę oraz na kiełbaskę z ogniska. Chętni wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych i teście historycznym. Prócz zwycięzców w konkursach, nagrody wręczono najmłodszemu i najstarszemu uczestnikowi trasy pieszej oraz rowerowej i najliczniejszej grupie zorganizowanej.
Głównym organizatorem rajdu był PTTK Oddział w Łowiczu przy współudziale Urzędu Miasta Łowicza i Gminy Nieborów. Organizatorzy dziękują gospodarzom terenu za pomoc w organizacji rajdu, okolicznym mieszkańcom za pyszne owoce z sadów, a wszystkim za tak liczne uczestnictwo. W imprezie uczestniczyło 135 osób, w tym grupy zorganizowane: Szkoła Podstawowa w Bratoszewicach, Szkoła Podstawowa w Mastkach, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łowiczu, Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, MUKS Tandem Gąbin, Klub Turystyki Kolarskiej “BeneqTeam”, Stowarzyszenie Historyczne im.10 Pułku Piechoty.
Kierownictwo rajdu składa podziękowania dla koleżanek i kolegów zaangażowanych w organizację imprezy.
Rajd odbył się w ramach zadania publicznego dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Łowicz.
Tekst: TW, zdjęcia: KTK Szprycha