Coroczne Śpiewogranie organizowane przez Przewodników z PTTK Tychy tym razem odbyło się w Niedzicy. Spisz gościł nas w dniach 3-5 lutego 2023 r. Jak zwykle organizatorzy zapewnili moc atrakcji, a dodatkową była piękna zimowa sceneria.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Spisz po polskiej stronie m.in. kościoły w Łapszach Wyżnych i we Frydmanie oraz tzw. piwnice frydmańskie, czyli podziemne piwnice składające się z kilku korytarzy po ok. 100 metrów długości. Na zakończenie był skansen w Kacwinie, gdzie zachowano tzw. sypańce. Padający intensywnie śnieg uniemożliwił wyprawę w góry.
Kolejnego dnia odbył się wyjazd na Spisz słowacki. Zwiedzaliśmy Spiską Białą i Muzeum Józefa Petzvala, matematyka, wynalazcy i twórcy nowoczesnej optyki i fotografii. Następnie była wizyta w Podolińcu, sympatycznym miasteczku z zachowanymi murami miejskimi i zabudowaniami tzw. spiskiego Oxfordu, czyli dawnej szkoły pijarskiej. Odwiedziliśmy również uzdrowisko w Wyżnych Ruzbachach. A na koniec wizyta w Starej Lubowli oraz w ramach niespodzianki od organizatorów wycieczka z degustacją po ekspozycji NestvilleDistillery.
Przez dwa kolejne wieczory po zwiedzaniu atrakcji Spisza odbywała się biesiada, podczas której królowały piosenki turystyczne śpiewane przy dźwiękach gitar. Był też czas na wspomnienia i integrację środowiska przewodnickiego. W Śpiewograniu wzięli udział przewodnicy z Tychów, Malborka, Częstochowy, Gryfina, Warszawy, Wrocławia, Kielc, Rzeszowa i Wałbrzycha oraz grupa z Łowicza.
Ostatniego dnia odbyło się kuratorskie zwiedzanie zamku w Niedzicy, a następnie część grupy korzystając ze sprzyjającej pogody odbyła krótką wędrówkę górską po okolicznych pasmach Spisza do Gościńca H.A.T.A., w którym mieliśmy zakwaterowanie. Śpiewogranie to również okazja do promocji Łowicza wśród osób związanych z branżą turystyczną, z czego skrzętnie skorzystaliśmy przekazując kalendarze otrzymane z Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, gadżety łowickie z Urzędu Miejskiego i produkty firmy „Bracia Urbanek”.
tekst: ZK, zdj. ZK, AK