Zakończyła się kolejna edycja projektu PTTK w Łowiczu i Urzędu Miasta Łowicza „Przewodnik czeka”. Akcja w której wzięli udział przewodnicy łowickiego Koła im. Anieli Chmielińskiej odbywała się w każdą niedzielę od początku czerwca do końca sierpnia. Zawsze o godz. 13.00 na Starym Rynku na mieszkańców i turystów oczekiwał przewodnik, który zapoznawał ze znanymi i mniej znanymi zakątkami Łowicza, jego dziejami i ważnymi wydarzeniami, postaciami wpisanymi w historię miasta.
Każdy z trzynastu spacerów miał inny temat przewodni. Podczas wędrówki przewodnicy oprowadzali po najciekawszych zabytkach miasta każdorazowo włączając informacje i obiekty dotyczące tematyki spaceru. Jak różnorodne to były spacery świadczą ich temat przewodni: Klasztory, Łowicz I poł. XIX wieku, Innowiercy, Jak rodził się Łowicz, I i II wojna światowa, czas zaborów, targi i jarmarki, Łowicz barkowy i klasyczny, legendy łowickie czy wędrówka śladami kobiet w Łowiczu na przestrzeni wieków.
Cykl spacerów tematycznych związany był z obchodami 880-lecia Łowicza. Średnio w spacerze uczestniczyło 25 osób, a każda z wędrówek trwała ok. 2-3 godzin. Przypomnijmy, że to już czwarta edycja dyżurów przewodnickich. Pierwsze spacery tematyczne odbyły się w 2013 r. w ramach Małych Grantów ŁOK, kolejne realizowane co roku są wspólnym działaniem z urzędem miasta. W spacerach uczestniczyli mieszkańcy Łowicza oraz licznie turyści z wielu bliższych i dalszych miast: Żyrardowa, Warszawy, Gorzowa Wlkp., Piaseczna, Poznania, Łodzi, Krosna, Bratoszewic, Kutna, Tomaszowa Maz., Skierniewic, Płocka, Zgierza, Gdańska, Szczecina a także z Berlina i Paryża.
Każdy uczestnik spaceru otrzymał pamiątkową pocztówkę przygotowaną specjalnie z okazji 880-lecie Łowicza. W sumie można było zebrać trzy różne pocztówki, w każdym miesiącu był to inny widok XIX wiecznego Łowicza. Spacery prowadzili przewodnicy: Marlena Koza, Małgorzata Kucharek, Agnieszka Walczak, Dorota Wiśniewska, Ireneusz Cybulski, Zdzisław Kryściak, Michał Perzyna i Adam Szymański. A kolejny cykl spacerów z przewodnikiem już za rok.
Tekst ZK, zdj. arch. PTTK