Oferta / informacje

Szanowni Państwo !

Jesteśmy licencjonowanymi przewodnikami turystycznymi na obszar Województwa Łódzkiego i dawnego Województwa Skierniewickiego. Wielu z nas posiada też uprawnienia pilotów turystycznych. Służymy pomocą w poznawaniu walorów historycznych, etnograficznych i przyrodniczych Łowicza, dawnego Księstwa Łowickiego oraz wielu ościennych miejscowości. Decydując się na naszą ofertę mają Państwo gwarancję profesjonalnie wykonanej usługi. Poniżej przedstawiamy przykładowe trasy, którymi najczęściej są zainteresowani turyści przybywający do Łowicza.
Oferujemy zwiedzanie Łowicza w czasie do 3-4 godzin, jak również zwiedzanie miasta całodniowe do 8 godzin. Proponujemy wycieczki i zwiedzanie przykładowych miejscowości: Łowicz, Arkadia, Nieborów, Sromów, Bolimów, Sochaczew, Żelazowa Wola, Niepokalanów, Skierniewice, Maurzyce, Pilaszków, Domaniewice, Oporów, Walewice, Sobota, Bielawy, Piątek, Tum, Łęczyca, Uniejów. Cena za przewodnika uzależniona jest od długości trasy i liczby zwiedzanych obiektów.

Przykładowe szlaki:
Łowicz – Arkadia – Nieborów – Sromów (szlak Magnaci i Księżacy)
Łowicz – Maurzyce – Sromów – Skierniewice (szlak Księstwa Łowickiego)
Łowicz – Nieborów – Żelazowa Wola – Niepokalanów (szlak Perły Regionu)
Łowicz – Pilaszków – Walewice – Sobota – Maurzyce (szlak od Łowicza na zachód)
Łowicz – Walewice – Tum – Łęczyca (szlak Kolebka Historii Polski)
Łowicz – Maurzyce – Sromów – Bolimów (szlak kultury ludowej)
Domaniewice – Łowicz – Miedniewice – Niepokalanów (szlak sanktuariów)
Łowicz – Oporów – Łęczyca – Uniejów (szlak zamków)
Walewice – Łowicz– Nieborów – Żelazowa Wola (szlak Pałace i Dwory)
Kiernozia – Łowicz – Walewice (szlak Marii Walewskiej)
Łowicz – Tum – Łęczyca – Uniejów (szlak Prymasów i diabła Boruty)

Istnieje możliwość samodzielnego wybrania obiektów na trasie, jak również pokonywanie trasy z innych punktów startowych. Z doświadczenia podpowiadamy, że najczęściej w czasie jednodniowej wycieczki należy uwzględnić 3-4 obiekty na trasie. Istnieje też możliwość kilkudniowego pobytu w Księstwie Łowickim z wybraniem do zwiedzania określonych tras. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje i służymy pomocą w sprawach organizacji noclegów i posiłków. Poniżej kilka informacji dotyczących miejsc, które proponujemy zobaczyć.

Z przewodnikiem PTTK po Łowiczu i okolicy...

Koło przewodników PTTK w Łowiczu liczy sobie już 50 lat. Jego geneza sięga jednak do początku XX wieku, czasu powstania dwóch pierwszych muzeów w Łowiczu: Muzeum Władysława Tarczyńskiego i Muzeum Etnograficznego Anieli Chmielińskiej. Łowicz i okolice stanowią wspaniałe miejsce na kilkudniową wyprawę jak i jednodniową wycieczkę.

Początki Łowicza sięgają średniowiecza. W 1136 r. został wymieniony w bulli papieża Innocentego II wśród dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. Za arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego pobudowany został zamek. Na początku XV w. lokowano Nowe Miasto, zaś kościół parafialny został podniesiony do rangi kolegiaty. Do "potopu" szwedzkiego miasto wspaniale się rozwijało pełniąc rolę "drugiej stolicy" w okresach bezkrólewia. W czasie "potopu" Łowicz został poddany bez walki. Najeźdzcy zniszczyli jednak miasto, ograbili kościoły, zburzyli zamek. Wiek XVII i XVIII to okres dalszego rozwoju miasta. Na zamku powstaje manufaktura płócienna. W XIX w. do Łowicza przybywją Napoleon, gen. Dąbrowski, Ks. Poniatowski, Chopin i.in. Powstają też nowe obiekty : ratusz , poczta , zespół budowi gen. Klickiego , miasto uzyskało też połączenia kolejowe. W 1918 r. mieszkańcy aktywnie uczestniczą w rozbrajaniu Niemców i budują II Rzeczpospolitą.

W 1939 r. na tym obszarze toczy się największa bitwa września - Bitwa nad Bzurą. W 1945 r. w Łowiczu dochodzi do spektakularnej akcji odbicia więźniów politycznych z więzienia NKWD. Okres PRL to rozwój przmyslowy miasta. Obecnie Łowicz nadal wspaniale się rozwija, jest miastem czystym , bezpiecznym , przyjaznym turyście , o licznch zabytkach i atrakcjach. Region słynie z pięknego stroju i wycinanek łowickich oraz z barwnych procesji Bożego Ciała.

Służymy pomocą w poznawaniu walorów historycznych, etnograficznych i przyrodniczych Łowicza , dawnego Księstwa Łowickiego oraz ościennych miejscowości. Z nami poznasz piękno kultury księżackiej , zasmakujesz księżackiego jadła.

W Łowiczu zwiedzisz i zobaczysz... - zobacz / ukryj

- Muzeum z bogatą ekspozycją historyczną i etnograficzną. Poznasz dzieje naszego miasta, rolę jaka na przestrzeni wieków odgrywało ono w dziejach Rzeczypospolitej. W sali barokowej zobaczysz unikatowe freski Michała Anioła Palloniego. Obok muzeum znajduje się skansen łowicki.
- Katedrę Łowicką zwaną Wawelem Mazowsza. W jej podziemiach pochowanych zostało dwunastu prymasów Polski. Liczne kaplice i ołtarze z rzeźbami Plerscha, Rychtera, Michałowicza z Urzędowa, van den Blocka; malowidłami Tretki , Swacha , Dollabeli , Plerscha. Liczne obiekty o wielkiej wartości architektonicznej. Z wysokich wież katedralnych zobaczysz panoramę miasta. Zwiedzisz też Muzeum Diecezjalne z pamiątkami prymasów z czasów ich władania miastem i Księstwem Łowickim.
- Ratusz o oryginalnej architekturze z 1828 roku z piękną Salą Radziecką. Jedna z najciekawszych budowli polskiego klasycyzmu.
- Stary Rynek z pięknymi kamienicami i kanoniami z XVI-XVIII wieku.
- Nowy Rynek , jeden z trzech unikatowych rynków w kształcie trójkąta w Europie.
- Kościół oo. Pijarów , kościół św. Ducha , kościół św. Leonarda , kościół mariawitów.
- Zabudowania klasztorne bernardynek , gmachy poklasztorne bernardynów i dominikanów.
- Zespół romantyczny gen. Klickiego z początku XIX wieku, składający się z pałacu , kaplicy i baszty. W pałacu mieści się Galeria Malarstwa Współczesnego Artymowskich.
- Galerię "Browarna" w dawnym zborze ewangelickim
- Pozostałości rezydencji "pierwszych po królu" dostojników w Rzeczypospolitej - ruiny zamku prymasowskiego
- Zespół budynków poczty konnej , liczne kamienice, pomniki

( wszystkie zabytki szczegółowo są opisane na stronie www.lowicz.eu )


Z nami odwiedzisz Radziwiłłów... - zobacz / ukryj

- zobaczysz w Arkadii - "krainie szczęścia" unikatowy park w stylu angielskim. Wyruszysz na romantyczny spacer po parkowych alejkach , wśród malowniczych starożytnych i średniowiecznych ruin. Odwiedzisz Świątynię Diany z lapidarium starożytnych pamiątek i plafonem Norblina,
- zwiedzisz barokowy pałac w Nieborowie , zobaczysz jak mieszkała jedna z najwyżej sytuowanych rodzin magnackich Rzeczypospolitej. Poznasz bogate wyposażenie wnętrz pałacowych, piękny księgozbiór i galerię obrazów. Przespacerujesz się po przypałacowym parku w stylu francuskim , wśród gabinetów , nad kanałem , zobaczysz zabudowania folwarczne: oranżerię , pałacyk myśliwski , browar , spichlerz. W dawnym browarze zwiedzimy wystawę majoliki nieborowskiej.

Poznasz kulturę ludową Księżaków... - zobacz / ukryj

- w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach zobaczysz charakterystyczną zabudowę wsi łowickiej, wyposażenie chałup, zabudowania gospodarskie, remizę, szkołę, kuźnię, wiatrak, kościół.
- w Muzeum Ludowym Rodziny Brzozowskich w Sromowie poznasz ukazane w rzeźbie zwyczaje ludowe i religijne łowickiego , zobaczysz oryginalne elementy wyposażenia chałup łowickich i powozownię.
- w czasie Święta Bożego Ciała weźmiesz udział w barwnej procesji wraz z Łowiczakami ubranymi w stroje regionalne.
- w trakcie uroczystości "Księżackie Jadło" zasmakujesz regionalnych potraw. Ponadto zapraszamy na prezentacje zespołów ludowych , Jarmark Łowicki , Biesiadę Łowicką , Europejskie Dni Dziedzictwa

Zwiedzisz sanktuaria... - zobacz / ukryj

- w Domaniewicach zobaczysz cudowny obraz Matki Bożej Domaniewickiej oraz unikatowe organy z prospektem w formie Orła Białego
- w Niepokalanowie zobaczysz sanktuarium założone przez św. Maksymiliana Kolbe. Zwiedzisz muzeum poświęcone Żywotowi Św. Maksymiliana. Dzieci zobaczą spektakl "Panorama Tysiąclecia".

Wyruszysz... - zobacz / ukryj

- szlakiem Marii Walewskiej , zobaczysz pałace i parki w Walewicach i w Kiernozi. W kościele w Kiernozi spoczęły prochy słynnej "polskiej żony Napoleona"
- do miejsca urodzenia Józefa Chełmońskiego w Boczkach
- do miejsca urodzenia Fryderyka Chopina W Żelazowej Woli , zwiedzisz dwór Skarbków i park , w trakcie spaceru posłuchasz muzyki Chopina , poznasz ciekawe okazy flory

Odwiedzisz dawne miasteczka... - zobacz / ukryj

- Bolimów z kościołami św. Trójcy i św. Anny.
- Bielawy z ciekawym kościołem w stylu gotyku nadwiślańskiego
- Sobota z zameczkiem nad Bzurą , kościołem z ciekawymi nagrobkami Sobockich.

Ponadto... - zobacz / ukryj

- w Nieborowie w "Stajnii u Kowala" możesz nauczyć się jazdy konnej pod okiem instruktorów , wybrać się na przejażdżkę po Puszczy Bolimowskiej ,
- w Bolimowie u rodziny Konopczyńskich możesz uczestniczyć w warsztatach garncarskich,
- możesz samodzielnie wybrać się na szlaki piesze i rowerowe po Ziemi Łowickiej i Puszczy Bolimowskiej.

Serdecznie zapraszamy !!!

(c) 2012 - 2017 || www.pttklowicz.pl
Designed By : ZK - DESIGN